Gästerna samlades i mars 2007 i Galleriet 2 tr upp för välkomstdrink i Odd Fellows underbara lokaler på Västra Trädgårdsgatan i Stockholm. Dit kom också Juhani Roiha, journalist från Turun Sanomat, som uttryckte sin förtjusning över att träffa så många fd krigsbarn i ett sammanhang. Ordföranden Gui/Doris Emanuelsson intervjuades om Stockholmsföreningen Finska Krigsbarns start och utveckling. Initiativtagarna var bl.a. Auvo Klefström och Soile Lingman (de två första ordförandena). Nästa som stod vid "rodret" var Marjaana Hansson som efterträddes av Sinikka Ortmark Almgren.

 Föreningens syfte är att vara en länk till våra rötter, träffas och stödja varandra och skapa en mötesplats för förtroendefulla samtal.
Se intervju i Turun Sanomat 31.3.2007.

Festen besöktes av våra vänner från Finland: Centralförbundet Finska Krigsbarns ordförande Brita Stenius Aarniala, Helsingforsföreningens ordförande Pertti Kavén samt representanter från Vasa, Ritva Granholm och Aune West.

Från Finlands ambassad kom Socialrådet Anne Eriksson med make Ivar. Riksförbundet Finska Krigsbarns ordförande Matts Imhagen, hedrade Stockholmsföreningen med sin närvaro. Vår medlem Vieno Aue, som i sin ungdom hjälpte till vid transporterna av oss krigsbarn sommaren 1944 från Karelska näset, fanns med nu tillika med maken denna kväll. Närvarande var också Mino Olsson, ursprungligen från Petsamo.
Våra systrar i lokalföreningarna, Leila Ulvemo, Ostkustens ordförande, Riitta Grundell Koskinen, Göteborgsföreningens ordförande samt Eila Damm, Raija Hermansson och Seija Lindqvist från Gävle-Dalaföreningen.
Krigsveteranerna i Stockholm representerades av dess ordförande Marketta Kivisaari samt Pirkko Jansson och Ann-Marie Råbergh.

 Gåvor: Från Finlands ambassad en förnämlig bokgåva "Finlands historia" i fyra band, från Krigsveteranerna välgångshälsningar och förhoppningar om fortsatt fina, nära kontakter. Ett generöst bidrag till vår förening överlämnades från Marketta Kivisaari och Pirkko Jansson.
Från Vasa krigsbarnsförening, överlämnade Ritva Granholm, ett standar där de fyra nordiska ländernas flaggor fanns med. Centralförbundet i Finland gav boken "Kappsäcksresan" av Sirkka-Lisa Westergård.
Helsingforsföreningens Pertti Kavén skänkte filmen "Den bästa bland mödrar". Ostkustens ordförande Leila Ulvemo gav boken "Krigsbarnet Jorma" skriven av Jorma Paldanius. Lauri Nilsson gav en bok till vårt bibliotek, "Finlands historia" av Henrik Meinander.

 Till lotteriet skänktes priser av konstnärerna Berit Ovelid och Sirkka Ellström Bourwall som hade skänkt var sin tavla. Vikingline gav en resa till Finland i lyxhytt och Stockholmsföreningen skänkte presentkort till måltiderna. Ytterligare vinster: champagne och choklad samt finsk bordsflagga som Hilkka Mälarstedt donerat. Anneli Lithovius skänkte filmen Den bästa bland mödrar.

Gästerna möttes i entrén till matsalen av en utställning med fotografier från de senaste åren arrangerade av Hilkka Mälarstedt.

 Tal: Välkomsttal och tal hölls av ordförande Gui/Doris Emanuelsson. Hon påminde om den plats krigsbarnen har i nutida historia - en viktig epok som inte bör glömmas utan friskas upp av våra berättelser om barndomens minnen och avsked från Finland. Talet avslutades med att till de närvarande f.d. ordförandena överlämna Stockholmsföreningens eget standar till Auvo Klefström och Marjaana Hansson.

 Historiska kavalkaden hölls av Auvo Klefström med sedvanlig espri!
Våra vänner från Finland, Brita Stenius Aarniala talade om vänskap och vikten av att dokumentera krigsbarnens historia och Pertti Kavén önskade att våra föreningar blev till vänföreningar med möjlighet att besöka varandra vid våra träffar när tillfälle ges! Förslaget togs emot med värme. Leila Ulvemo talade vackra och värmande ord om vänskap.
Riitta Grundell Koskinen gratulerade och önskade lycka till i fortsättningen.
Det inkom också välgångsadresser från Lahtis, Åbo och Mellansverige och Sydsveriges krigsbarn.
Anne Eriksson, Finlands ambassad, höll ett positivt och varmt tal där hon berörde det fina förhållande vi finska krigsbarn och ambassaden haft i många år. Lite vemodigt berättade hon att snart var det tid för henne att lämna Sverige för nya arbetsuppgifter i Finland.

 Sen tog musiken och dansen vid.

Toini Artell, medlem i Odd Fellow, guidade runt intresserade gäster i lokalerna mellan danserna.
Se det var en riktigt fin och rolig fest tyckte många efteråt!

Vi tackar Toino, Auvo samt Marja Kinos och Hilkka för deras fantastiska arrangemang och planering inför festen!
Tack till alla som kom och gjorde vårt jubileum till en så intim och glad fest!

Gui/Doris Emanuelsson/ ordförande
Stockholmsföreningen Finska Krigsbarn

Senast uppdaterad ( 2010-11-20 22:19 )